מרחבים – המסלול החקלאי ישיבתי

הדרך החינוכית שלנו נובעת מתוך אמון בכוחו של הנוער לפעול ולשנות את עצמו ואת סביבתו. אנו שואפים להעניק מסגרת שבה לא הכל סובב סביב התלמיד, אלא התלמיד הוא חלק מתוכנית שפועלת ועושה דברים משמעותיים. על ידי השותפות הזאת של התלמיד בעשייה, הוא מתחנך לצאת מתוך המקום האישי הצר של מה עושים בשבילי – ההצלחה שלי, הלימודים שלי, תעודת הבגרות שלי – אל הסתכלות רחבה ובוגרת יותר, של מה אני עושה למען אחרים. במה אני לוקח חלק. מהי האות שלי בתורה, החלק שלי בעם ישראל.

הדרך הזאת מחנכת את הנער לקחת אחריות על חייו ועל סביבתו, ומתוך כך להאמין בעצמו ובכוחותיו. הוא לומד לא להיות נזקק ונתמך, אלא תומך ועוזר. "החלש יאמר גיבור אני".

הפעולה המשמעותית שבה בחרנו לעסוק היא חיזוק החקלאות הישראלית. אנו רואים בחזון אלפי בני נוער ברחבי הארץ שקמים מדי יום לעבודת האדמה ומפריחים את השממה בעבודה עברית בכל רחבי הארץ. אנו מאמינים כי מצב כזה יעניק משב רוח רענן ועוצמתי לענף הלאומי הזה שנמצא בדעיכה מזה זמן רב. 

בעבודת החקלאות ישנו מימד נוסף, שקיים פחות בפעולות גדולות אחרות, והוא החיבור לאדמה – לארץ ולטבע. דרך עבודת הכפיים היומיומית המאומצת הנערים מתחברים לקדושתה של הארץ, לאהבתה ולשייכות אליה. 

בנוסף, עבודת האדמה משיבה לנערים בריאות טבעית וגופנית שכה חסרות בעולמנו הווירטואלי. ניתוק ממסכים וחיבור לסביבה ולטבע, לפשטות ולצניעות, הם דרך חיים עבורנו.
בשנת הלימודים תש"פ הוקמה תוכנית חינוכית חקלאית בכפר. אנחנו פועלים מתוך אמון כי הנוער הישראלי מסוגל להרים תרומה משמעותית לסביבה, לחברה ולמדינה, ודרך התרומה הזאת הוא מתחנך לערכים רבים.

גלריית תמונות